Dantenų Uždegimas: Priežastys, simptomai ir prevencija 2024

Dantenų uždegimas, dar vadinamas gingivitu, yra dažna dantų problema, su kuria susiduria daugybė žmonių visame pasaulyje. Tai dantenų uždegimas, kuris gali sukelti patinimą, jautrumą ir kraujavimą. Gingivitą paprastai sukelia prasta burnos higiena, dėl kurios burnoje kaupiasi bakterijos ir sukelia infekciją.

Negydomas gingivitas gali pereiti į sunkesnę dantenų ligos formą – periodontitą. Dėl to dantenos gali atitrūkti nuo dantų, o tai gali sukelti dantų netekimą ir kitas komplikacijas. Tačiau tinkamai prižiūrint ir gydant dantis, dantenų uždegimą galima pakeisti ir neleisti jam progresuoti iki periodontito.

Svarbiausia informacija trumpai:

  • Gingivitas yra dažna dantų problema, kurią sukelia prasta burnos higiena ir kuri negydoma gali sukelti sunkesnę dantenų ligą.
  • Gingivito simptomai yra patinusios, jautrios ir kraujuojančios dantenos, o jį gali diagnozuoti odontologas.
  • Gingivito profilaktika ir gydymas apima tinkamą dantų priežiūrą, pavyzdžiui, reguliarų dantų valymą dantų šepetėliu ir siūlu bei profesionalų burnos higienisto atliekamą valymą.

Kas sukelia dantų uždegimą?

Gingivitą sukelia ant dantų ir dantenų susikaupusios bakterinės apnašos ir dantų akmenys, prasta burnos higiena, gyvenimo būdo veiksniai, tokie kaip rūkymas ir netinkama mityba, tam tikros sveikatos būklės, pavyzdžiui, diabetas, ir hormoniniai pokyčiai nėštumo ir menopauzės metu. Gingivito išvengti padeda gera burnos higiena ir reguliarus dantų valymas.

Dantenų uždegimo priežastys ir rizikos veiksniai

Dantenų uždegimą, dar vadinamą gingivitu, sukelia ant dantų ir dantenų susikaupusios bakterinės apnašos ir dantų akmenys. Dėl prastos burnos higienos, pavyzdžiui, retai valant dantis dantų šepetėliu ir siūlu, gali kauptis apnašos ir dantų akmenys. Šis kaupimasis gali sukelti dantenų uždegimą, kuris yra pirmoji gingivito stadija.

Bakterinės apnašos ir dantų akmenys

Burnoje esančios bakterijos gali sukelti gingivitą, nes išskiria toksinus, kurie dirgina dantenas. Negydomas gingivitas gali pereiti į periodontitą – rimtesnę dantenų ligos formą, kuri gali sukelti dantų netekimą. Reguliarus dantų valymas ir gera burnos higiena gali padėti išvengti apnašų ir dantų akmenų kaupimosi.

Kokia įtaką dantenų uždegimui daro gyvenimo būdas?

Gyvenimo būdo veiksniai, tokie kaip rūkymas ir netinkama mityba, gali padidinti riziką susirgti danties uždegimu. Rūkymas gali sumažinti dantenų kraujotaką ir apsunkinti jų gijimą. Daug cukraus ir angliavandenių turinti mityba taip pat gali prisidėti prie gingivito išsivystymo.Tam tikros sveikatos būklės, pavyzdžiui, diabetas, taip pat gali padidinti riziką susirgti gingivitu. Dėl diabeto organizmui gali būti sunkiau kovoti su infekcijomis, taip pat ir burnoje. Hormoniniai pokyčiai nėštumo ir menopauzės metu taip pat gali padidinti gingivito riziką.

Hormoniniai pokyčiai ir vaistai

Hormoniniai pokyčiai gali sukelti dantenų pokyčius, todėl jos tampa jautresnės gingivitui. Todėl nėščiosioms ir menopauzę išgyvenančioms moterims gali kilti didesnė rizika. Tam tikri vaistai, pavyzdžiui, vartojami epilepsijai ir aukštam kraujospūdžiui gydyti, taip pat gali padidinti gingivito riziką.

Simptomai ir diagnozė

Dantenų uždegimo simptomai gali skirtis priklausomai nuo būklės sunkumo. Vieni iš dažniausių simptomų yra dantenų paraudimas, patinimas ir jautrumas. Be to, kai kuriems žmonėms gali pasireikšti dantenų kraujavimas, ypač valant dantis šepetėliu ar siūlu. Blogas burnos kvapas arba nemalonus skonis burnoje taip pat gali būti dantenų uždegimo požymis. Ne visi dantenų uždegimo atvejai yra skausmingi ar nemalonūs. Kai kuriems žmonėms simptomai gali būti silpni arba jų visai nebūti. Tačiau net jei nėra skausmo ar diskomforto, vis tiek svarbu atkreipti dėmesį į bet kokius dantenų uždegimo požymius, kad būklė nepablogėtų.

Profesionalus vertinimas

Jei įtariate, kad jums gali būti dantenų uždegimas, svarbu kreiptis į gydytoją odontologą arba burnos higienistą. Jie galės diagnozuoti būklę ir rekomenduoti tinkamus gydymo būdus.Per dantų apžiūrą odontologas arba burnos higienistė apžiūrės dantenas, ar nėra uždegimo požymių, pavyzdžiui, paraudimo, patinimo ar kraujavimo. Be fizinės apžiūros, odontologas arba burnos higienistas gali atlikti rentgeno nuotraukas, kad patikrintų, ar nėra kaulo nykimo ar kitų periodontito požymių.Apskritai svarbu atkreipti dėmesį į bet kokius dantenų uždegimo požymius ir prireikus kreiptis į specialistą. Ankstyva diagnozė ir gydymas gali padėti išvengti būklės progresavimo ir galimų rimtesnių sveikatos problemų.

Prevencija ir dantų priežiūra

Norint išvengti dantų uždegimo, būtina palaikyti gerą burnos higieną, subalansuotai maitintis ir reguliariai lankytis pas odontologą. Laikydamiesi šių veiksmų, asmenys gali palaikyti gerą burnos sveikatą ir išvengti dantenų ligų.

Kasdienė burnos higiena

Norint išvengti dantenų uždegimo, būtina laikytis geros burnos higienos. Labai svarbu du kartus per dieną valyti dantis fluoro turinčia dantų pasta ir kasdien naudoti dantų siūlą. Antiseptinio burnos skalavimo skysčio naudojimas taip pat gali padėti sumažinti bakterijų skaičių burnoje.

Dieta ir mityba

Subalansuota mityba yra labai svarbi gerai burnos sveikatai palaikyti. Daug cukraus ir krakmolo turinti mityba gali lemti apnašų ir ėduonies susidarymą. Daug kalcio turintys maisto produktai, pavyzdžiui, pieno produktai, yra naudingi dantims. Traškūs vaisiai ir daržovės, pavyzdžiui, obuoliai ir morkos, gali padėti natūraliai išvalyti dantis.

Reguliarūs apsilankymai pas odontologą

Reguliarūs apsilankymai pas odontologą yra labai svarbūs siekiant išvengti dantų uždegimo. Odontologas gali nustatyti ankstyvuosius dantenų ligų požymius ir suteikti tinkamą gydymą. Profesionalus dantų valymas gali pašalinti apnašas ir dantų akmenis, kurių negalima pašalinti dantų šepetėliu ir siūlu.

Be reguliarių apsilankymų pas odontologą, labai svarbu tinkamai prižiūrėti dantis namuose. Naudodami dantų šepetėlį minkštais šereliais ir valydami dantis bent dvi minutes, galite pašalinti apnašas ir išvengti ėduonies. Pasirinkus dantų pastą su fluoru, galima sustiprinti dantis ir išvengti ėduonies.

Kiti straipsniai

Burnos grybelio priežastys, gydymas ir prevencija https://www.mzoklinika.lt/burnos-grybelis-priezastys-gydymas-ir-prevencija/

Stomatito vaikui simptomai ir gydymas https://www.mzoklinika.lt/stomatitas-vaikui-kas-tai-simptomai-ir-gydymas/ 

Periodontito priežastys, simptomai ir gydymo būdai https://www.mzoklinika.lt/periodontitas/