Stomatitas vaikui: kas tai, simptomai ir gydymas

Stomatitas – tai burnos ir lūpų patinimas (uždegimas). Dėl jo gali atsirasti atvirų opų, paraudimų ir skausmo. Jis atsiranda vidinėje skruostų pusėje arba ant liežuvio, lūpų ar dantenų. Stomatitas dažniau pasitaiko vaikams. Tai gali būti nepatogu ir skausminga, todėl svarbu žinoti, kaip jį atpažinti, gydyti ir, svarbiausia, kaip padėti vaikui greičiau atsigauti.

Stomatitas yra viena dažniausių burnos ertmės ligų. Stomatitas vaikui gali pasireikšti dėl įvairių priežasčių, įskaitant infekcijas, alergijas, traumas arba burnos ertmės higienos trūkumą. Simptomai gali būti skausmas, deginimas, niežėjimas, oda ir gleivinės paraudimas, patinimas, o kartais ir karščiavimas. Šie simptomai gali varijuoti priklausomai nuo stomatito tipo ir jo sunkumo.

Trumpai

  • Stomatitas yra burnos gleivinės uždegimas, kuris dažniausiai pasireiškia vaikams.
  • Stomatito simptomai gali būti skausmas, deginimas, niežėjimas, oda ir gleivinės paraudimas, patinimas, o kartais ir karščiavimas.
  • Stomatito priežastys gali būti įvairios, tačiau dažniausiai jis atsiranda dėl infekcijų, alergijų, traumų arba burnos ertmės higienos trūkumo.

Stomatito simptomai ir požymiai

Stomatitas vaikui gali sukelti įvairius simptomus ir požymius, kurie gali būti skausmingi ir nepatogūs. Svarbu laiku atpažinti šią ligą, kad būtų galima pradėti gydymą ir sumažinti diskomfortą.

Stomatimo simptomai ir požymiai, kurie pasitaiko dažniausiai yra pateikiami žemiau.

  • Skausmas ir diskomfortas. Vienas iš dažniausių stomatito simptomų yra skausmas ir diskomfortas burnos ertmėje. Vaikas gali skųstis, kad sunku valgyti, gerti, kalbėti ar netgi atsipalaiduoti. Skausmas gali būti intensyvus ar lengvas, priklausomai nuo ligos sunkumo.
  • Burnos gleivinės pokyčiai. Stomatitas taip pat gali sukelti burnos gleivinės pokyčius. Tai gali apimti tinimą, paraudimą, patinimą, opos ir pūlinius. Gleivinės pokyčiai gali būti skirtingo dydžio ir formos, priklausomai nuo ligos tipo ir sunkumo.
  • Karščiavimas ir bendras negalavimas. Kai vaikui pasireiškia stomatitas, gali atsirasti karščiavimas ir bendras negalavimas. Vaikas gali jaustis silpnas, pavargęs ir negalėti dalyvauti įprastose veiklose. Karščiavimas gali būti lengvas ar sunkus, priklausomai nuo ligos sunkumo.

Kodėl atsiranda stomatitas?

Tiksli šios ligos priežastis nėra žinoma. Tačiau manoma, kad yra daug veiksnių, kurie gali būti susiję su opalige, įskaitant:

Stomatito priežastys gali būti įvairios, tačiau dažniausiai jis atsiranda dėl infekcinių ir neinfekcinių veiksnių.

Infekcinės priežastys

Stomatitą dažnai sukelia virusai, bakterijos ar grybeliai. Beveik 80 proc. visų vaikų stomatitų sukelia herpesvirusai, kurie perduodami tiesiogiai kontaktuojant per seiles ar odą. Taip pat gali sukelti stomatitą kiti virusai, tokie kaip Coxsackie, kurie perduodami per orą ar užkrėstus daiktus. Bakterinės infekcijos taip pat gali sukelti stomatitą. Dažniausiai tai yra Staphylococcus aureus ir Streptococcus pyogenes. Grybelinės infekcijos yra rečiau pasitaikančios, tačiau jos gali sukelti stomatitą, ypač jei vaikas vartoja antibiotikus ar yra susilpnėjusi imuninė sistema.

Neinfekciniai veiksniai

Neinfekciniai veiksniai taip pat gali sukelti stomatitą. Pavyzdžiui, stomatitas gali atsirasti dėl odos sutrikimų, tokių kaip psoriazė ar lupusas. Alerginės reakcijos taip pat gali sukelti stomatitą, ypač jei vaikas yra alergiškas tam tikriems maisto produktams ar vaistams. Be to, genetiniai veiksniai taip pat gali padidinti riziką susirgti stomatitu. Jei vaiko šeimoje buvo atvejų, kai vaikai sergo stomatitu, tai gali padidinti jo riziką susirgti stomatitu.

Stomatito gydymo metodai

Gydymo metodai priklauso nuo ligos priežasties ir simptomų sunkumo. Stomatimo gydymo metodai, kurie yra populiariausi pateikiami žemiau.

Vaistų terapija

Vaistų terapija yra vienas iš efektyviausių stomatito gydymo būdų. Gydytojas gali skirti vaistus, kurie padeda malšinti skausmą, sumažinti uždegimą ir gydyti infekciją. Dažniausiai naudojami vaistai yra burnos skalavimo skysčiai, antivirusiniai vaistai ir antibiotikai. Antivirusiniai vaistai naudojami gydant herpinį stomatitą, kuris yra viena iš dažniausiai pasitaikančių ligos formų.

Antibiotikai skiriami, kai stomatitas yra sukeltas bakterijomis.

Naminės (liaudiškos) priemonės

Namų (liaudiškos) priemonės taip pat gali padėti sumažinti skausmą ir uždegimą. Pavyzdžiui, medus turi antibakterinių savybių, todėl jis gali padėti gydyti stomatitą. Taip pat galite naudoti šaltą kompresą, kad sumažintumėte patinimą ir skausmą.

Burnos higienos svarba

Burnos higiena yra viena iš svarbiausių stomatito prevencijos priemonių. Norint išvengti ligos pasikartojimo, reikia reguliariai valyti dantis, naudoti burnos skalavimo skysčius ir laikytis tinkamos mitybos. Be to, svarbu vengti kontakto su žmonėmis, sergančiais stomatitu.

Dažniausiai užduodami klausimai

Kokie yra stomatito gydymo būdai vaikams?

Virusinio stomatito atveju, reikia palengvinti simptomus, tokius kaip karščiavimas, skausmas, ir sumažinti uždegimą. Bakterinio ar grybelinio stomatito atveju, reikia naudoti antibiotikus ar priešgrybelinius vaistus. Vaikams, kuriems yra sunki stomatito forma, gali būti reikalingas gydymas.

Kaip atpažinti bakterinį stomatitą vaikui?

Bakterinis stomatitas pasireiškia kaip dantų ir dantenų skausmas, burnos ertmės uždegimas, karščiavimas ir kartais kraujavimas. Taip pat, vaikui gali būti sunku valgyti ir gerti. Jei pastebite šiuos simptomus, būtina kreiptis į gydytoją.

Kaip efektyviai gydyti herpinį stomatitą vaikams?

Herpinis stomatitas dažniausiai gydomas vartojant priešvirusinius vaistus. Be to, rekomenduojama naudoti burnos skalavimo tirpalus, kurie padeda sumažinti skausmą ir uždegimą. Svarbu užtikrinti, kad vaikas gerai valgytų ir gertų, kad organizmas galėtų susidoroti su infekcija.

Kokie prevencijos metodai efektyvūs stomatito atveju?

Prevencijos metodai, skirti stomatitui, apima burnos higienos palaikymą, tinkamą mitybą ir reguliarų dantų valymą. Taip pat, svarbu išvengti kontakto su kitais vaikais, kurie yra užsikrėtę infekcija.

Ar galima užkirsti kelią stomatito plitimui tarp vaikų?

Taip, reguliarus rankų plovimas ir dezinfekavimas.

Kiti straipsniai

Dantenų uždegimo priežastys, simptomai ir prevencija https://www.mzoklinika.lt/dantenu-uzdegimas-priezastys-simptomai-ir-prevencija-2024/ 

Burnos grybelio priežastys, gydymas ir prevencija https://www.mzoklinika.lt/burnos-grybelis-priezastys-gydymas-ir-prevencija/

Periodontito priežastys, simptomai ir gydymo būdai https://www.mzoklinika.lt/periodontitas/