Burnos pienligės gydymas: simptomai, priežastys, gydymas

Kai susiduriame su burnos pienlige, natūralūs gydymo būdai gali būti nepaprastai veiksmingi. Vienas iš jų – soda, kuri gali būti naudojama kaip vietinė dezinfekavimo priemonė. Sodo tirpalas sukuria šarminę aplinką, kurioje grybelis negali išgyventi, taip padedant kovoti su pienlige.

Gydymas soda yra ne tik efektyvus, bet ir saugus būdas išvengti burnos pienligės. Naudojant sodos tirpalą su papildomais komponentais (pvz. žolelių nuovirai ar jodo valgomoji druska.), galima ne tik iš sausinti gleivinę, bet ir sustiprinti priešuždegiminį poveikį.

Soda gali būti naudojama ne tik kaip gydymo priemonė, bet ir kaip profilaktinis įrankis. Maistinė soda yra paprasčiausias būdas sumažinti pienligės tikimybę. Reguliari burnos priežiūra, dantų valymas bei burnos skalavimas gali būti efektyvus būdas išvengti šios nemalonios būklės.

Pagrindiniai dalykai

 • Sodos naudojimas gali būti efektyvus gydant burnos pienligę. Soda padeda sukurti šarminę aplinką, kurioje grybelis negali išgyventi.
 • Reguliari burnos higiena, dantų valymas ir burnos skalavimas yra svarbūs prevenciniai veiksmai kovojant su burnos pienlige.
 • Burnos pienligės simptomai gali pasireikšti ant liežuvio, lūpų ar gomurio – svarbu laiku identifikuoti ir paskirti gydymą.
 • Imuniteto sutrikimas yra viena iš pagrindinių burnos pienligės priežasčių. 

Burnos pienligės simptomai

Klasikiniai burnos pienligės simptomai gali pasireikšti įvairiose burnos vietose. Dažniausiai šie požymiai būna ant liežuvio, lūpų ar gomurio. Pradiniame etape dėmės atrodo kaip mažos pieno spalvos dėmės, tačiau progresuojant pienligei jos didėja.

Paremta faktiniais duomenimis:

Simptomas Lokacija

 

Baltos dėmės su paraudimu Liežuvyje, lūpose, gomuryje
Raudona blizganti dėmė Po nuvalytų apnašų
Degimo pojūtis Burna, gleivinėse

Burnos pienligę lydi ne tik estetinis defektas – simptomai gali pasireikšti netgi stipriu degimo pojūčiu ar padidėjusiu troškuliu. Tačiau reikia prisiminti, kad kai kuriais atvejais simptomai gali nebūtai pasireikšti kol liga dar yra ankstyvoje stadijoje.

Kartais burnos pienligę galima diagnozuoti pagal specifinius vaiko elgesio pokyčius. Kūdikiams tai gali būti noras vengti valgio arba nuolatinis susierzinimas. Ant lūpų ar burnos kampučių gali atsirasti grybelinių apnašų.

Pagrindiniai požymiai:

 • Grybeliniai apnašos ant lūpų
 • Skonio sutrikimai
 • Dantis jautrumas

Norint tinkamai gydyti burnos pienligę svarbu laiku identifikuoti jos simptomus ir imtis veiksmų siekiant užkirsti kelią ligai progresuoti.

Burnos pienligės priežastys

Pienligės atsiradimo pagrindinė priežastis – tai imuniteto sutrikimas. Stipriai nusilpus imunitetui, gali išsivystyti burnos pienligė. Tai gali nutikti sergant įvairiomis ligomis, kurios silpnina imunitetą, vartojant antibiotikus ar kitus vaistus.

Ligos, kurios paskatina burnos pienligės atsiradimą:

 • ŽIV: Žmogaus imunodeficito virusas pažeidžia ir naikina žmogaus imuninės sistemos ląsteles, todėl žmogus tampa daug imlesnis įvairioms infekcijoms.
 • Vėžiniai susirgimai: Sergant vėžiu, žmonių imuninė sistema paprastai būna nusilpusi dėl pačios ligos ar jos gydymo.
 • Cukrinis diabetas: Dažna pienligės atsiradimo priežastis.
 • Makšties Candida infekcijos: Sukeliamos to paties grybelio kaip ir burnos pienligė. Nors paprastai ši infekcija moteriai nepavojinga, tačiau jei ja serga nėščioj – šią infekciją gali perduoti naujagimiui gimdymo metu.

Burnos pienligę sukelia mikroskopiniai grybeliai. Dauguma žmonių turi Candida rūšies grybelį burnoje ant odos ar lytinių organų gleivinėse kaip normalią organizmo mikrofloros dalį. Tačiau dėl tam tikrų priežasčių nusilpus imuninei sistemai, burnoje apsigyvena patogeninės Candida rūšys ir jos pradeda daugintis. Tuomet žmogus suserga grybeline infekcija – burnos kandidamikoze. Ši liga gali pasireikšti staiga ir greitai pranykti arba ji gali tapti lėtine ir sunkiai gydoma.

Burnos pienligės gydymas

Gydymas su soda

Soda yra efektyvi priemonė kovojant su burnos pienlige. Jos šarminės savybės padeda kontroliuoti grybelio plitimą ir atkurti gleivinės pusiausvyrą.

Sūrus vanduo

Skalavimas sūriu vandeniu gali būti paprastas, bet veiksmingas būdas išlaikyti burnos ertmę švarią ir sumažinti infekcijos pavojų.

Citrinų sultys

Citrinų sultyse esantis vitaminas C stiprina imuninę sistemą ir padeda organizmui kovoti su grybelinėmis infekcijomis.

Ciberžolė

Ciberžolė yra natūralus prieskonis, turintis prieš-grybelinių savybių. Jos naudojimas gali prisidėti prie burnos sveikatos.

Gvazdikėlių aliejus

Gvazdikėlių aliejus turi anti-bakterinių savybių, kurios padeda kontroliuoti mikrobų augimą burnoje ir mažina pienligės riziką.

Raudonėlių aliejus

Raudonėlių aliejus taip pat pasižymi prieš grybelinėmis savybėmis, kurios gali būti naudingos prevencijai nuo burnos pienligės.

Obuolių actas

Skalavimas su obuolių actu gali padidinti rūgštingumą burnoje, kuris neigiamai veikia grybelius ir kitas kenksmingas bakterijas.

Vitaminas C

Vitaminas C stiprina imuninę sistemą ir padeda organizmui atspariau kovoti su infekcijomis, įskaitant burnos pienligę.

Kaip galima išvengti burnos pienligės?

Burnos pienligės profilaktikai galima naudoti įvairias priemones, tokiu kaip maistinė soda, sūrus vanduo, citrinų sultys, ciberžolė, gvazdikėlių aliejus, raudonėlių aliejus, obuolių actas ir vitaminas C. Šios priemonės padeda kontroliuoti grybelio plitimą, stiprina imuninę sistemą, mažina infekcijos pavojų ir padeda organizmui kovoti su grybelinėmis infekcijomis.

Kokiais būdais galima naikinti burnos pienligę?

Mažas candida grybelių kiekis gyvena organizme, bet pavojus kyla, kai jų dauginimasis tampa nekontroliuojamas. Svarbu stiprinti imunitetą, laikytis sveikos gyvensenos, reguliariai konsultuotis su gydytoju bei kreiptis į specialistą tinkamam gydymui.

Kas sukelia burnos pienligę?

Burnos pienligė daugiausia atsiranda dėl imuniteto silpnumo, kurį gali paveikti įvairios priežastys, tokios kaip lėtinės ligos, intensyvus gydymas antibiotikais, rūkymas, nekokybiški protezai ar astmos inhaliatorių naudojimas. Imuniteto nusilpimas gali lemti grybelio dauginimąsi burnoje.

Kaip atpažinti burnos pienligę?

Požymiai gali apimti baltas apnašas ant liežuvio, skruostų paviršių, burnos skausmą, kraujavimą, skonio pokyčius. Kūdikiams gali pasireikšti maitinimosi sunkumai, o motinoms – krūties spenelių paraudimas, niežėjimas ar skausmas. Svarbu atpažinti infekcijos simptomus ir kreiptis į gydytoją tinkamam gydymui.

Skaitykite toliau

Stomatitas vaikui

Burnos grybelis

Periodontitas

Dantenų uždegimas

Dantenų akmenų šalinimas

Leukoplakija burnoje